16.12.2022, 21:28

“Siz iyi bir şey yapıyorsunuz Fuat Bey?”

Bir avukat kızına cinsel saldırıda bulunan kişinin peşine düşünce işlerini dijital yollardan halleden büyük bir örgütün de içine düşer ve dijital komutlarla yönetilen cinayetlerin, patlamaların, yani bir suç örgütünün içine karışır. Peki, neden “Ben Gri?”

“Ben Gri” dizisi hayatımızdaki gri alanlara mercek tutuyor. Adalete teslim olamadığımız noktalarda kendi adaletini sağlama teması bu sefer dijital sistemlerce gerçekleşiyor. Fakat tabii ki bu sistem sorgulanarak. Üstelik sadece devlet de değil, koca bir insanlık söz konusu hissiyatını da geçirmeyi başarıyor.

Kimler dahil bu sisteme? Kimlerin davaları uğruna kimler kefarete mecbur? Kendi içinde anaforu yüksek bir konu. Avukat Fuat Bey, Fuat Akıncı evli, bir de çocuğu var. Adaleti savunurken kızının başına gelen bir olay işleri çığırından çıkarıyor. Görmesek de bizi kontrol eden kim sorusu hep başımızda duruyor. Ve maalesef içimizdeki duygulara teslim olduğumuzda bir gülen surattan medet umabiliyor insan. Bembeyaz gözüken bir tarafa ait(miş) gibi durmanız hiçbir şeyi değiştirmez.

Fuat’ın artık elini verdikten sonra kolunu kaptırmış olması ve adaleti öyle ya da böyle sağlamış olması veya sağlanıyor olması, bizi de ‘gri’ bir dünyaya sokuyor. Devlet, otorite, sistem, çark ne derseniz deyin her şey gri bir düzlemde bu dizide. Hoş tarafı bu… Tekinsiz bir alem, fiyakası bu. Dramatik dengesi hiç fena kurulmamış. Bizi yine ‘gri’nin yolculuğu üzerinden kontrol etmeyi başarıyor. Yapısını ise diğer karakterlerin de tekinsizlikleri ve beyaz gördüğümüz her şeyin yavaş yavaş grileşmesi üzerine kurduğu için problem yok. Belki de başarısı burada saklı.

Timuçin Esen harika bir kast olmuş. Karar aşamaları diğer karakterlerle ilişkisi insanı olabildiğince soymaya yetmiş.

İşin şu ana kadar 6 bölümü eklendi. Kendi içinde sistemin kendisini koruduğu yerlerin konforuna rahatlıkla düşen, öte yandan hala kendi iç etik değerleri içinde sistemi araştırıp kurcalayan ve kim olduğunu bilmediği bir adamı, adamları sorgusuzca öldürmenin gelgitinde kıvranan ‘Gri.’ Ne siyah, ne beyaz, tıpkı bizim gibi… Timuçin Esen ve Ebru Özkan’ın başrollerinde yer aldığı diziyi Yağmur ve Durul Taylan Biraderler yönetmiş. Taylan Biraderler’in ‘Ben Gri’yi kimin kaçıp, kimin kovaladığını anlamadığımız planları ve kurmayı başardıkları tekinsiz atmosfer dizi izlemeyi bir kez daha değerli kılıyor. “Ben Gri” ilk 6 bölümüyle Disney Plus’ta.

  • Diziyi , dramatik senaryo yazarlığı perspektifinden yazmayı anlamak isteyenler Fuat Akıncı karakterinin hamlelerini tek başına inceleyebilirler. Ayrıca bir proje üretmek isteyenler için yukarıda yazdığımız anlam, bağlam, olaylar bütünü gibi durumlara da ‘karakterin hizmeti’ üzerinden bakabilirsiniz.
Yorumlar (0)