14 filmlik dövüş sanatları seçkisi şimdi MUBI’de

TV 27.12.2023, 15:54
14 filmlik dövüş sanatları seçkisi şimdi MUBI’de

MUBI, Çin sinemasının seyrini değiştiren ve Hollywood’a ilham kaynağı olan Shaw Brothers Stüdyosu’ndan 14 filmlik özel bir koleksiyonu izleyicilerle buluşturuyor. 22 Aralık’ta MUBI’de gösterime giren “Shaw Brothers: Wuxia Savaşçıları ve Kung Fu Ustaları” seçkisi, kahraman savaşçılar ve fantastik öğelerle dolu 14 klasikle Kung fu ve Wuxia türleriyle tanışmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. 

Asya sinemasının öncü film stüdyosu Shaw Brothers’ın büyük ses getiren filmlerinden oluşan dövüş filmleri seçkisi, MUBI’de hem türün hayranlarını hem de Kung fu ve Wuxia gibi özgün türlerle tanışmak isteyenleri bekliyor. Çin’in geleneksel sanatlarından esinlenerek kendine ait bir sinemasal evren oluşturan Shaw Brothers; gösterişli setleri, rengarenk kostümleri ve nefes kesici koreografileri ile Ang Lee ve Quentin Tarantino gibi ustaların yanı sıra, hip hop dünyasının yıldızlarından Wu Tang Clan gibi pek çok ünlü sanatçıya da ilham kaynağı oldu. 

Destansı kahramanlık ve intikam hikayeleri anlatan bu seçkideki filmlerde, Chang Cheh ve Lau Kar-leung gibi usta yönetmenler, adeta koreografi ve mizansen dersleri veriyor. Dövüş sanatları felsefesi, Çin efsaneleri, westernler ve Japon samuray anlatılarını beyazperdede benzersiz bir şekilde harmanlayan bu filmler, küresel çapta geniş bir hayran kitlesine ulaştı.

SHAW BROTHERS: WUXIA SAVAŞÇILARI VE KUNG FU USTALARI seçkisinde aşağıdaki 14 film yer alacak. Seçkiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

FELEĞİN 36 ÇEMBERİNDEN GEÇENLER / SHAO LİN SAN SHİ LIU FANG 

(Lau Kar-leung, 1978)

EFSANEVİ SİLAHLAR / SHİ BA BAN WU Yİ (Lau Kar-leung, 1982)

ÖLÜMÜN BEŞ PARMAĞI / TİAN XİA Dİ Yİ QUAN (Jeong Chang- hwa, 1972)

AŞK KÖLESİ / Aİ NU (Chor Yuen, 1972)

ŞAOLİN NİNJA’YA KARŞI / ZHONG HUA ZHANG FU (Lau Kar-leung, 1978)

BEŞ ZEHİR / WU DU (Chang Cheh, 1978)

BEŞ ELEMENT NİNJALARI / REN ZHE WU Dİ (Chang Cheh, 1982)

GÖRÜNMEZ SAVAŞÇI / WU LANG BA GUA GUN (Lau Kar-leung, 1984)

KİRLİ HO / LAN TOU HE (Lau Kar-leung, 1979)

KÖTÜRÜM İNTİKAMCILAR / CAN QUE (Chang Cheh, 1978)

SARHOŞ BÜYÜK USTA / DA ZUİ XİA (King Hu, 1966)

BEYAZ NİLÜFER KLANI / HONG WENDİNG SAN PO BAİ LİAN JİAO (Lo Lieh, 1980)

ŞANTUNGLU DÖVÜŞÇÜ / MA YONG ZHEN (Chang Cheh, Hsueh Li Pao, 1972)

KOLSUZ KAHRAMAN / DU BEİ DAO (Chang Cheh, 1967)

Yorumlar (0)