“4x4”ün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel bölümü yayında

TV 09.03.2023, 11:12 09.03.2023, 13:57
“4x4”ün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel bölümü yayında

“Kadınlar tek başlarına veya bir kalabalık olarak her ‘hayır’ dediklerinde, bir erkekten bağımsız yaşayabilmek için her adım attıklarında ve bunu yaparken de yanlarındaki başka kadınlardan ve çevrelerinden destek ve dayanışma bulduklarında, o dönüşüm kendiliğinden gerçekleşiyor, kadınlar özgürleşiyor.”

Türkiye’nin en tartışmalı konularını farklı görüşlere sahip uzmanların yorumlarıyla ele alan haber-yorum programı “4x4”ün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırlanan “Kadın Mücadelesi” bölümü yayına girdi.

GAİN’de yayınlanan “4x4” bu bölümünde Türkiye’deki kadın mücadelesini, Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, feminist aktivist Feride Eralp, Havle Kadın Derneği Kurucusu Rümeysa Çamdereli ve İmece Ev İşçileri Sendikası Üyesi Tülay Korkutan’ın görüşleri ışığında mercek altına alıyor. 

Programda şiddetten temsiliyet problemlerine kadınların Türkiye’deki temel sorunları, tartışmalı anayasa teklifiyle yeniden alevlenen başörtüsü meselesi ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik görüşler paylaşılıyor. “Kadınlar nasıl özgürleşecek?” sorusu üzerine aktarılan yorumlarda ise “umut” vurgusu öne çıkıyor.

Deneyimli gazeteci Can Ertuna’nın hazırladığı 4x4, “Kadın Mücadelesi” isimli bölümüyle şimdi GAİN’de.

Yorumlar (0)