Agnès Varda filmi "5’ten 7’ye Cleo" bu akşam TRT 2’de

TV 04.02.2022, 17:21
Agnès Varda filmi "5’ten 7’ye Cleo" bu akşam TRT 2’de

Fransız yönetmen Agnès Varda imzalı 5’ten 7’ye Cleo bu akşam saat 22.15’te TRT 2’de olacak.  Agnès Varda imzalı feminist klasik Beşten Yediye Cleo modernist Avrupa sinemasının en güçlü örneklerinden birini temsil ediyor.

1962 yılında hem Cannes hem de Venedik Film Festivallerinden ödülle dönen, aynı yıl George Meliée ödülünün de sahibi olan “Beşten Yediye Cleo”, Varda’nın yönetmenlikteki adına ilk başarısı. Kanser olduğu gerçeğiyle yüzleşen genç ve güzel bir Fransız pop şarkıcısı Cleo’nun öyküsü. Kendince geri dönüşleriyle hayatını irdelediği doksan dakikayı Cleo’yla birlikte yaşıyoruz.

Aynı zamanda Cleo’nun hayata dair sorularıyla da karşı karşıya kalıyoruz: “Böyle bir zamanda ne yapılabilir?, Nasıl yapılır?”. Cleo, bu soruların cevaplarını ve kişisel ilişkilerini sorguluyor. Bu soruların cevaplarını hem bugünde, yaşadığı hayatta hem de yeni tanıdığı insanlarda arıyor. Kanser psikozunun, korkusunun çevrelediği filmde zaman ilerledikçe değişik insan yüzlerinin geçtiği Paris sokaklarına, içeriğini kaybetmiş hareketsiz ve durgun bir zamana dönüyoruz.

Yorumlar (0)