Aki Kaurismäki filmi “Umudun Öteki Yüzü” TRT 2’de

TV 09.07.2020, 15:10
Aki Kaurismäki filmi “Umudun Öteki Yüzü” TRT 2’de

Finlandiyalı Yönetmen Aki Kaurismäki’nin Filmi “Umudun Öteki Yüzü (The Other Side of Hope)” bu akşam saat 21.00’da TRT 2’de olacak. 

Finlandiya’nın önde gelen sinemacılarından Aki Kaurismäki’nin Berlin’den Gümüş Ayı ödülüyle dönen filmi Umudun Öteki Yüzü, kız kardeşiyle Halep’ten kaçtıktan sonra yolu Helsinki’ye düşen Khaled ile burada bir restoran işleten Wickström’ün hikâyesini anlatıyor.

Ville Virtanen, Kati Outinen, Tommi Korpela, Sakari Kuosmanen, Sherwan Haji gibi isimlerin rol aldığı filmde, bir tarafta Helsinki’de yaşayan suratsız ve soğuk bir adam olan restoran sahibi Wickström, diğer tarafta ise bombalarla sarsılan Halep’ten kaçarak kız kardeşi ile yollara düşen Suriyeli bir göçmen, Khaled. Bu uzun yolculukta kız kardeşi kaybolur ve Khaled bir geminin kazan dairesinde Helsinki’ye varır.

Adeta bir uzaylı gibi gezdiği Finlandiya’da göçmenlik başvurusu yapan Khaled’i bürokratik saçmalıklar rahat bırakmaz ve göçmenlik bürosu, Halep’te bir sorun olmadığını, o yüzden ülkesine geri dönmesi gerektiğini söyler. Bir yandan da kız kardeşini bulmaya çalışan Khaled, Wickström’ün restoranında yaşamaya başlar. Bu birbirinden tamamen farklı iki insan hem iş arkadaşı hem de dost olurken dünya da her zamanki gibi dönmeye devam edecektir.

Yorumlar (0)