Cumhuriyet coşkusu TRT ekranlarında yaşanacak

TV 28.10.2021, 10:47 28.10.2021, 17:21
Cumhuriyet coşkusu TRT ekranlarında yaşanacak

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ve Türk milletinin seferberliği ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. yıl dönümü coşkusu, birbirinden özel içeriklerle TRT ekranlarında yaşanacak. Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak hazırlanan yayın, belgesel ve konserler ile Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı ve ilk sanat performansı TRT ekranlarından canlı olarak izleyicilerle buluşacak.

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel” yayını TRT 1 ve TRT Haber’de

TRT 1’in, Cumhuriyet Bayramı’nda saat 11.00’de Atatürk’ün kabrinden yapacağı canlı yayınlarla, Anıtkabir’deki atmosfer izleyenlerle paylaşılacak. Saatler 14.30’u gösterdiğinde ise “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel” yayını TRT 1’de izleyiciyle buluşacak. TRT Haber ise 09.00-12.00 saatleri arasında Cumhuriyet’in sembollerinden biri olan I. TBMM Binası’ndan gerçekleştireceği “Özel Yayın” ile Cumhuriyet Korteji ve bayram coşkusunun yaşandığı noktalara canlı bağlantılar yapılarak Cumhuriyet ruhunu taçlandıracak.

İstanbul’un İtilaf devletlerince işgalinin yaşandığı 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi arasındaki altı haftalık tarihsel süreci anlatan TRT 1’in ses getiren dizisi “Ya İstiklal Ya Ölüm” özel yayınıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda saat 00.15’te TRT 1’de, Milli Mücadele ruhunu bir kez daha ekranlara taşıyacak.

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki ilk performans TRT 2’de canlı yayınlanacak

İstanbul'un simgelerinden Atatürk Kültür Merkezi yeniden kültür sanat dünyasıyla buluşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek açılışta Sinan Operası ilk kez sahnelenecek. Atatürk Kültür Merkezi açılış töreni ve Sinan Operası, 29 Ekim Cuma akşamı saat 18.00'de canlı yayınla TRT 2'de izleyiciyle buluşacak.

“Tarihin Ruhu”nda, geçmişten günümüze Cumhuriyet Bayramları

TRT 2’nin sevilen programı “Tarihin Ruhu”, Cumhuriyetin 98’nci yıl dönümünde, cumhuriyetin ilk yıllarından bayram kutlamalarını ve çok özel öyküleri ekranlara taşıyacak. “Cumhuriyet Bayramı nasıl ilan edildi, ilk başta hangi mesajları kitlelere taşıyordu, zamanla hangi mesajlar öne çıktı ve bu değişimlerin sebepleri nelerdi?” sorularının birbirinden değerli arşiv görüntüleri ile ele alınacağı “Tarihin Ruhu”, 29 Ekim Cuma 11.30’da TRT 2’de ekranlara gelecek.

“Cumhuriyet Özel” belgeseli

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 1919'da Anadolu'da başlayan Milli Mücadele’den Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen tarihin anlatıldığı “Cumhuriyet Özel” belgeseli, 29 Ekim Cuma saat 08.50 ve tekrarıyla 19.00’da TRT Belgesel’de izleyiciyle buluşacak.

Çocuklar Cumhuriyet Bayramı’nı TRT EBA’da kutlayacak

“Benim Cumhuriyetim, Benim Şölenim” programı ile güne başlayacak olan TRT EBA İlkokul ve Ortaokul, “Çocuklarla Cumhuriyet” programı ile çocukların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel olarak hazırladığı koro şarkılarını ekrana getirecek.

Çok sevilen “Uzaktan Erişim TRT EBA” yarışma programı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı özel bölümüyle seyircilerin karşısına çıkacak. “Tozkoparan İskender” dizisinin çocuk oyuncularının yarışmacı arkadaşlarına yardım ettiği programda, Cumhuriyet Bayramı coşkusu hep birlikte yaşanacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel konserler

Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümü vesilesi ile TRT Müzik’te Şef Mustafa Doğan Dikmen’in yöneteceği “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri”, saat 20.00’de etkileyici bir müzik ziyafeti ile bayramın coşkusuna ortak olacak. İstanbul Radyosu ses ve saz sanatçılarının sunumu ve icraları ile gerçekleşecek konserde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına kadar gelinen yolda Çanakkale Zaferi, İstanbul’un işgali sırasında sanat hareketleri, Milli Mücadele yılları ve Cumhuriyetin kazanımları ile sanata verilen değeri anlatılan bir seyir sunulacak.

TRT Radyo 1, TRT FM, TRT Radyo 3, TRT Nağme, TRT Türkü ve TRT Bölge Radyoları’nda gün boyunca özel konserler, programlar ve söyleşilerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşanacak.

Yorumlar (0)