“Şeb-i Arus Özel Yayını” bu akşam TRT 2’de

TV 16.12.2023, 12:37 16.12.2023, 13:57
“Şeb-i Arus Özel Yayını” bu akşam TRT 2’de

Asırlardır güncelliğini koruyan mesajlarıyla dünyada ses getiren mutasavvıf, şair ve düşünür Hz. Mevlâna'nın vuslatının 750. yıldönümü TRT 2’de anılıyor. Vuslatın 750. yılı anısına “Şeb-i Arus Özel Yayını” ilk bölümüyle bu akşam saat 20.30’da TRT 2’de.

Hz. Mevlânâ'nın 750. vuslat yıldönümü için hazırlanan özel program “Şeb-i Arus Özel Yayını”, birbirinden değerli iki konuğu misafir edecek. Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek programa, Prof. Dr. Mustafa Kara ve restoratör Mehmet Safiyûddin Erhan konuk olacak.

İki bölüm halinde izleyicilerle buluşacak programın ilk bölümünde Prof. Dr. Mustafa Kara, bir hayat tarzı olan Mevleviliğin incelikli boyutları, tekke kültürünün bu topraklardaki önemi ve değeri ile toplumsal boyuta yansıması ve bıraktığı izleri aktaracak. İkinci bölümde ise restoratör Mehmet Safiyûddin Erhan Mevleviliğin yaşadığı temel mekânlar olan Mevlevihânelerde yaşanan hayatı, Mevlevilerin birbirleriyle kurduğu ilişki ve etkileşimi mimari, kültürel ve sosyal yönleriyle ele alacak.

Yorumlar (0)