TRT 2'de yeni yayın dönemi başlıyor

TV 02.10.2023, 11:14 02.10.2023, 14:04
TRT 2'de yeni yayın dönemi başlıyor

Edebiyattan tarihe, resimden mimarlığa, felsefeden sinemaya yepyeni yapımlar ve dokunuşlarla geniş bir izleyici kitlesine ulaşan TRT 2’nin yeni yayın dönemi bugün başlıyor.

Türkiye’nin kültür sanat kanalı TRT 2, yeni yayın döneminde sevilen yapımlarının yanı sıra izleyicilere 16 yeni program sunacak.

Edebiyatseverlere özel yeni programlar

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın düşünsel dünyasını ve eserlerini inceleyen “Yekpâre” yazarın kavramlarını açığa çıkaracak. TBMM Kütüphanesi’ndeki yazma eserlerin tarihini ve ilginç hikâyelerini anlatan “Yazma” programı konunun meraklılarına hitap ederken, hayatı hikâyelerle anlamlı kılmaya çalışan insanın bu hikâyeleri neden ve nasıl ürettiği sorularının cevapları Alev Alatlı’nın hazırladığı “Mitolojinin Gücü: Bana Masal Anlatma” programında ele alınacak. Edebiyatın müzik, resim, dans gibi sanat dallarıyla buluştuğu ve mesaja dönüştüğü “Anlatı” programı da TRT 2’nin yeni yayın döneminde izleyicilerle buluşacak.

Sanata ve hayata dokunan yeni içerikler TRT 2’de

Türkiye’de fotoğrafçılığın 1900’lerin başından bugüne serüvenini inceleyen “Klişe” programı ile yeni formlara evrilen sanatın izinin sürüleceği “Dijital Sanat” programı yeni yayın döneminde TRT 2’nin dikkat çeken programlarından olacak. Ülkemizden kaçırılmış fakat hukuk mücadeleleri sonucunda ait oldukları topraklara geri dönen sanat eserlerinin hikâyelerinin anlatılacağı “Eve Dönen Miras” ve kazı başkanları ile röportajların yer aldığı “Hafir” arkeoloji meraklılarını TRT 2 ekranlarına davet edecek. “Resme Yolculuk”, izleyicileri Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin en güzel yerlerini resmetmek üzere usta bir ressamla yolculuğa çıkaracak. “Eskiz” programında konuk sanatçılar seçilen bir kitaptan yola çıkarak İstanbul’u kendi anlayışlarıyla resmedecekler. “Satır Arası Filmler” programında ise dünya edebiyatının seçkin örneklerinden kabul edilen ve sinemaya uyarlanan romanlar, filmleriyle beraber incelenecek.

Prof. Dr. Sadettin Ökten ve Hüsnü Yavuz Aytekin’in tarihimiz ve kimliğimiz üzerine söyleşileriyle gerçekleşen “Aynada Gizli Cihan” ve Beşir Ayvazoğlu’nun konuklarıyla beraber geçen bir asra dair meseleleri konuştukları “100 Yılın Birikimi” ile TRT 2 söyleşileri devam edecek. Selim İleri’nin Türk ve dünya edebiyatından önemli yazarları anlattığı “Yalnız Okurlar İçin” ile kültür, sanat ve düşünce dünyasından dergilerin konuşulduğu “Mecmua” programı okurları ekran başına geçirecek. “Türkiye'nin İlkleri” programında yaşadığımız kadim şehirlerin tarihi ve kültürel mirası, kısa ve öz şekliyle TRT 2 izleyenleri ile buluşuyor.

Yorumlar (0)