Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden TRT’ye iki ödül

TV 02.12.2021, 10:14 02.12.2021, 12:50
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden TRT’ye iki ödül

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen “Sedat Simavi Ödülleri”nin kazananları açıklandı. TRT, “45. Sedat Simavi Ödülleri”nde “Televizyon” ve “Radyo” kategorilerinde iki ayrı ödüle layık görüldü.

Genç Yıllar: 60’lar’a “Radyo” ödülü

TRT İstanbul Radyosu prodüktörlerinden Gülay Oktar, Nisan ve Eylül 2021 tarihleri arasında salı akşamları 21.07’de TRT Radyo 1’de yayınlanan “Genç Yıllar: 60’lar” adlı programla “Radyo” dalında ödüle layık görüldü. 60’lı yıllarda dünyada ve Türkiye’deki, siyasi, sosyal, kültürel olayları dönemin sesleri, müzikleri ile kronolojik olarak ele alan program, o yılları yaşamış dinleyiciler için bir almanak, genç kuşaklar için ise yakın tarihe uzanan bir köprü niteliği taşıyor.

Çepni Türkmenlerinin hikayesine övgü ödülü

Seçici Kurul ayrıca yönetmen Gülşan Saru’yu, TRT Belgesel’de yayınlanan “İkrar” adlı belgeselle “Televizyon” kategorisinde “Belgesel Övgü” ödülüne layık görüldü. Anadolu’nun zengin insan kültürünü kaybolmadan kayıt altına almak, yeni nesillere aktarmak ve insanları bu kültür zenginliğiyle buluşturmayı amaçlayan “İkrar” belgeseli, Karadeniz’de yaşayan Çepni Türkmenlerinin gelenek, görenek ve inanç ritüellerini anlatıyor. Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan Ata kültürünü koruyan ve günümüze taşıyan Çepni Türkmenleri’ni ele alan yapım dört bölümden oluşuyor.

Yorumlar (0)