Yenile(n)mek

TV 18.08.2020, 10:22
Yenile(n)mek

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Her şey zamanla değişti. Çocukların oyunları mesela… Eskiden körebe, saklambaç vs oynanırken şimdi internet üzerinden oyunlar oynanıyor. Eskiden telefon bu kadar yaygın değilken iletişimi çocuklar sağlardı. Müsaitseniz annemler size gelmek istiyor diye komşunun kapısına gönderilirdi çocuklar. Şimdilerde telefon var ama komşuya giden yok.

Değişim her insanın doğasında var. Yeni olana uyum sağlamak, eskiyi geride bırakmadan ya da bırakarak. Hepimiz en azından gelişen teknolojiye ayak uydurduk. Hatta anne babalarımız bile. Hayatımızda e devlet girdi bir kere. Mecburen şifrelerimizi aldık ve e devlet’e başvurarak işlemler yaptık. Yapamayanlara da yardımcı olduk. Yeni neslin bunların var olma sürecinden ve sıkıntısından haberi olmayacak. Tıpkı cep telefonsuz bir hayatı bilmedikleri ve anlayamadıkları gibi.

Değişimler devam ederken bir de yenilenmek gerekiyor. Değişime ayak uydurmak için. Birçok sektör yenileniyor, çağa ayak uyduruyor. Moda mesela… Hemen çalışmalarını yapıp insanların tercih edecekleri ürünler üzerinde çalışmaya başlıyor. Bilim dünyası zaten değişime neden olacak şekilde hep önden gidiyor. Bizler rahatımıza ve kolayımıza gelen her türlü değişimi hemen kabul edip hayatımıza geçiriyoruz.

Değişime ayak uydurup da yenilenmeyen hatta istediği halde bir türlü yenilenemeyen sektörlerden biri de televizyon kanalları. Hep bir yenilik düşüncesiyle yeni projeler peşinde koşarken birbirinin aynı programlarla izleyici karşısına çıkıyorlar. Sabah kuşağı kadınlara özel programlar, öğleden sonra katillerin peşinde koşan, kayıpları arayanlar ve akşamüzeri de gelinler kaynanalarla yemek programı…

Haber saati sonrasında da birbirinden pek de farklı olmayan diziler. Hatta o kadar birbirinin aynı programlar var ki kanallarda bazen hangi kanalı izlediğiniz bile fark etmiyor. Vasat bir program izlerken vasatın taklidini başka bir kanalda görebiliyorsunuz. Yenilik, yenilenmek, değişim kanalların hep istediği ancak hiçbir zaman cesaret edemediği bir şey oldu. Biz seyirciler eski programları izlediğimiz şu günlerde yeni programların eskilerin ötesine gidemediğini fark ediyoruz.

Sağlıklı ve güzel günler.

Yorumlar (0)