14.07.2020, 09:29

Üretmek!

Toprakla uğraşanlar üretmenin hazzını her zaman alırlar. Ektikleri küçücük bir tohum, sepetler dolusu ürün verir. Üreten kişi tohumu toprağa gömdükten sonra sabırla beklemeye başlar. Tohum önce fide haline gelir. Bu fideler büyüdükten sonra birbirlerinden ayrılarak büyüyecekleri tarlaya dikilir, sulanır, gübrelenir, altındaki otlar temizlenir ve beklenir. Sabırla beklenir. Fideler büyümeye başlar, çiçek açarlar. Yine sulanır, altındaki otlar temizlenir ve beklenir. Sebze o çiçeğin ucundan belirmeye başlar ve büyür, yine beklenir sabırla… Ve sonunda ürün toplanmaya başlar. O küçücük tohumdan bir sürü sebze, meyve elde edilir. Bu üretim sürecinin sonudur. Üreticinin en mutlu olduğu andır. Toprak ana ona sabrının ve emeğinin karşılığı vermiştir.

Üretmek kolay bir şey değildir. Emek ve sabır ister. Elin ve aklın sürekli ürettiğin şeyin üzerindedir.

Bir hikaye oluşturmak, onu senaryo haline getirmek, dizi ya da filmini çekmek de bir üretimdir. Küçücük bir hikayeden hatta bir cümleden, bazen kelimeden, gördüğünüz bir olaydan, televizyonlarda ya da beyazperdede birçok kişinin izlediği bir film ya da dizi yazarsınız. Ve sadece yazmakla kalmaz o küçücük hikayenin koskoca bir filme dönüşmesini adım adım beklersiniz sabırla. En büyük hazzı da dizinin ilk bölümünü izlediğinde alırsınız, ya da filmi izlediğinizde… Orada emeklerinizin ve sabrınızın karşılığı vardır. O izlediğiniz hikayede sadece sizin değil birçok kişinin emeği ve sabrı vardır.

Bizim işimizin en güzel tarafı birçok kişinin emeğinin olması. O küçük hikaye elinizde büyür ama televizyon kanalıyla, yapımcısıyla, yönetmeniyle, oyuncuları ve teknik ekibiyle daha da büyür, devleşir… Herkes emek verir, ruhunu katar, inançla çalışır gece gündüz. Ve ortaya dünyanın izlediği bir eser çıkar. Bir de beğeni alıp reytingler iyi geldi mi üretimin hazzı doruklarına varır.

Üretmenin mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. Küçük bir şeyden koca dünyaları almak sanırım herkesi mutlu eder. Sabır ve emek vermeden olmayacağını da unutmamak gerek…

Sağlıklı günler dileğiyle…

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?