Mahkeme Lokantası: Lezzet ve keyfin adresi

YAŞAM 10.07.2021, 10:31 10.07.2021, 11:06
Mahkeme Lokantası: Lezzet ve keyfin adresi

Kısıtlamalar kaldırıldı ve yaklaşık 2 yıllık esaret bitti. Yaz akşamlarının vazgeçilmez dost muhabetlerine kavuşuldu. Sadece dostlar değil, pandemi sürecinde sevilen ve uğrak yerimiz olan mekanlar da burnumuzda tüttü. 

Bunlardan biri de Mahkeme Lokantası...  Mahkeme Lokantası, İstanbul’un görkemli tarihinden derin izler taşıyan, birçok masala, hikayeye konu olan kadim semti Galata’da, adından esinlendiği tarihi Ceneviz Mahkemesi’nin tam karşısında, Galata Mahkemesi Sokağı’nda yer alıyor.

Mahkeme Lokantası gündüzleri esnaf lokantası olarak hizmet verirken, akşamları çilingir sofraları kurulan modern bir meyhaneye dönüşüyor.

Milattan sonra 17 senesinde, Amasyalı coğrafyacı Strabon (Ölümü MS 24), gördüğü Galata ve çevresinden İncir ağaçlarıyla kaplı bir orman” diye bahsder. Galata’da ilk Hristiyan yerleşimi MS 2. yüzyıl sonlarında başlar. M.S. 330’da II. Roma adı ile anılan Konstantinapolis’in 13. idari bölgesi olmuştur.

Konstantinopolis’de altmış yıla yakın bir zaman sürmüş Latin işgalinin sona ermesiyle birlikte (1261), işgal sırasında tarafsız kalmış Cenevizliler ve Bizans Devleti arasında Nif’de (İzmir Kemalpaşa) yapılan bir antlaşmayla, Cenevizlilerin Galata’da imtiyazlı yerleşimlerinin önü açılmış oldu (1267). Cenevizliler, İtalya Yarımadası’nın kuzeybatısında bugünkü Cenova civarında hüküm sürmüş bir şehrin vatandaşlarıdır.

Gelelim yemeklere, burası gerek ambiyansı gerek de lezzetleriyle oldukça zevkli bir meyhane. Yeni ve keyifli mezeler arasında, tarçın ve karanfilli fasulye, şalgamlı bulgur, ve özellikle çok beğendiğim portakallı marine levrek nefis. Özellikle bu sonuncuyu mutlaka denemelisiniz, Peru cevicheleri gibi, portakal kabuğunun hafif acılığı, portakalın tatlılığı ve asitliliği, levreğe inanılmaz yakışmış. Şalgamlı bulgur hafif ve ferah, biraz kısır havası var, karanfil ve tarçınlı fasulye ise topikten esinlenmiş gibi, gayet hoş.

Ahtapot ızgara da gayet lezzetli, ancak ara sıcaklardan Levrek Sarma da oldukça ilginç bir lezzet. Levrek şeritleri, çeşitli deniz ürünleriyle bir tavada yuvarlak şeklinde dizilip pişirilmiş, üzerine kaşar eritilmiş, tam içeriği çıkaramadım ancak oldukça farklı bir lezzet. İtalyan arkadaşıma tattırmak için istediğim peynir tatlısı da oldukça lezzetliydi.
 

Yorumlar (0)
27°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yaz ekranında senin favori dizin hangisi?
Yaz ekranında senin favori dizin hangisi?