Uranüs Retrosu yeniden değişim için fırsatlar sunuyor

ASTROLOJİ 27.08.2020, 14:32
Uranüs Retrosu yeniden değişim için fırsatlar sunuyor

Boğa burcunda geri hareketine 16 Ağustos 2020’de başlayan ve 15 Ocak 2021 tarihine kadar geri hareketini devam ettirecek Uranüs, Boğa burcundaki seyrine iki yıl önce başlamıştı. Uzunca bir dönem yaşayacağımız Uranüs Boğa deneyimi 26 Nisan 2026 yılında tamamlanacak.

Uranüs’ün kişinin kendine dönüp bakması konusunda reformist, acımasız ve katı kurallara sahip olduğunu söyleyen Astrolog Kenan Yasin Bölükbaşı, günlük yaşantıda ve hayatın akışında sürekli, ani ve beklenmedik olayların yaşanabileceğine vurgu yapıyor. Kendimize rakip gördüğümüz kişiler, içinden çıkamadığımız durumlar söz konusu olduğunda bizlerin, Uranüs Retro sürecinde daha önce deneyimlediğimiz ve tecrübe ettiklerimiz üzerinden tekrar sınanabileceğimize dikkat çekiyor.

Uranüs, sabit bir burç doğasında olan Boğa’dan pek rahat etmez. Uranüs, yapısı gereği ani ve beklenmedik olanı temsil ettiği için sabit bir niteliğe sahip burç yapısında esnekliğini kaybedebilir. Bu durum bizlerin yaşamına değişimden korkmak, alışamamak olarak yansır.

Değişime direnmeyen burçlar ise bu süreçte fırsatlar edinecek. Özellikle tüm sabit nitelikteki burçlar Aslan, Kova, Boğa ve Akrep burçları bu durumdan olumlu getiriler elde edebilirler. Öte yandan kişisel haritalarımızda bahsi geçen burçların ev konuları ve evlerdeki sabit burçlara sahip gezegenleri de incelemeyi ihmal etmeyin. Eğer nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız da endişelenmeyin, burç burç anlatacağım.

Uranüs kural tanımaz!

Astrolojide Uranüs’ü, kuralları yıkan, ani gelişen ve sıra dışı olaylarla anarız. Genel etkisini ele aldığımızda ise şoklar, ani değişiklikler, sosyal depremler, sosyal devrimler, klasik olanın yıkılması, siyasi ve ekonomik depremin yanı sıra, doğal felaketlere de sebep olur çoğu kez. Mitolojik olarak da kıssadan hisse değinmek isterim. Evrenin mitolojik yaratıcıları kimlerdi? Gaia (Toprak Ana) ve Uranos. Özetle tanımlamam gerekirse, Yunan mitolojisinde Uranos, Aether ve Gaia'nın oğlu, Gaia'nın kocası ve ilk tanrılardandır. Yunan tanrılarının atasıdır. Kozmik bir güce sahiptir. Uranos ilk göklerin tanrısıdır. Uranos ve Gaia’nın (Toprak Ana) birleşiminden fırtınalı bir aşk doğmuştur. Bu aşkın yüceliği, oğullarının elli başlı ve yüz kollu olarak doğmasından da anlaşılabilir.

Oğullarının ismi Yunan mitolojisinde Kottos, Briareus ve Gyes olarak geçer. Günümüze döndüğümüzde oğullarının isimlerinin karşılığını ‘öfke', 'güç', 'dehşet' olarak tanımlayabiliriz. Uranüs, elli başlı ve yüz kollu oğullarının şeklinden iğrenir. Kendi tahtını alacaklar düşüncesiyle onların hayatlarına son verip toprağın derinliklerine göndermek ister. Fakat Gaia (Toprak Ana) elli başlı ve yüz kollu oğullarını, karnında taşımaya zorlanacağı için bu duruma kızar ve tepki gösterir. Tüm bu zorlamalara karşı gelmek isteyen Gaia (Toprak Ana) oğlu Kronos’tan (Satürn) destek alır ve Uranos’ü hadım eder. “Yani oğullarını öldürdü diye mi hayat oldu?” diye soranlarınız olacak pek tabii ki... Burada aslında düşünmenizi istediğim şey Uranüs’ün tanrıların ilki olması ve bir Tanrı olarak doğası gereği reformları, aydınlanmayı ve gelişmeyi temsil ettiğidir. Göklerin Tanrısı Uranüs’ün amacı yanlışı düzeltmeye çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Uranüs, zamanın da ötesinde ileri görüşlü ve yenilikçidir

Orijinalliğin ve yaratıcılığın ondan sorulduğunu eklemek isterim. Günümüzde kendi hayatlarımıza dönüp baktığımızda yasak olmasına rağmen, yanlış olduğunu bile bile yaptığımız, yapmak zorunda kaldığımız fakat dönüp üzerinde bir saniye bile düşünmediklerimizin neticesidir. Kontrolsüz öfke patlamalarımız, güç gösterilerimiz ve hatta dehşete kapılmalarımız.

Uranüs kişinin kendine dönüp bakması konusunda reformist, acımasız ve katı kurallara sahiptir. Dolayısıyla, günlük yaşantımızda ve hayatımızda sürekli, ani ve beklenmedik olaylar yaşayabiliriz. Kendimize rakip gördüklerimiz, içinden çıkamadığımız durumlar söz konusu olabilir. Burada önemli olan bizlerin Uranüs Retro sürecinde daha önce deneyimlediğimiz ve tecrübe ettiklerimiz üzerinden tekrar sınanabileceğimizdir.

Bu tekrar (Retro) esnasında, tecrübe ettiğimiz konulara vereceğimiz tepkiler ve yaklaşım tarzımız bizleri ya ödüle taşıyacak ya da çözümleyemediğiniz için sınıfta bırakacak.

Kimin hangi aşamada ne ile sınandığını bilemeyiz pek tabii… Fakat hangi hayat konularında sınavlar vereceğimizi kestirebiliriz. Burçlar bölümünde bu konuya değineceğim.

Bu sınavlar karşısında direnç mi göstereceksiniz, yoksa kabule geçip değişimi mi tercih edeceksiniz? Karar sizin!

Boğa burcunun doğası

Boğa burcu sabit bir burçtu. Sabır, azim ve kolay değişmeyen fikirleri içinde barındırır. Boğa burcunun yöneticisi Venüs gezegenidir. Venüs doğası ile Uranüs doğası çatışmalar içerir. İlişkileri bozar, ani ve beklenmedik ilişkiler ortaya çıkarabilir, çatışmalara vesile olabilir ve aykırı zevkler verebilir. Venüs, beşeri olanı temsil eder. İnsan olma mertebesindeki önemli katmandır. Uranüs’ün Boğa burcundaki bu yerleşimi için şunu diyebiliriz: “Beşeri zevklerim değişiyor.”

Bizleri uyaran Uranüs, beşeri ve ahlaki değerlerimize dikkat etmezsek tekâmülümüzü tamamlayamayacağımıza fakat bu uyarısını dikkate alırsak, önem ve özen gösterirsek ödüllerimizi bu sefer alacağımızı ve tamamlanabileceğimizi vurguluyor. Örneğin bir ev almak istiyorsunuz. Bunun için deprem bölgesi mi yoksa zemini sağlam, güvenli bir bölge mi seçerdiniz? Uranüs’ün Boğa’da olması bizlerin güvenlik ihtiyaçlarını da arttırıyor. Konfor alanlarımızın temellerini sağlam kurmamız ve akılcı davranmamız gerektiği konusunda da uyarılarda bulunuyor bizlere. Ayrıca tekâmüle giden yolun akılcılıktan geçtiğini de söyleyebiliriz.

Astrolojide Uranüs bir burçta 7 yıl boyunca seyir eder. Kendi hayatlarımızda Uranüs’ün etkilerini görebilmek için geçmiş 7 yılımızı gözlemleyebiliriz.

Uranüs Retro dönemi boyunca:

Uranüs ahlaki kurallarımızı gözlemleyecek.

Kendimizin ve çevremizdekilerin değerinin ne kadar farkındayız? Tüm bunları gözlemliyor olacağız.

Daha detayda elektrik ve elektronik aletlerimizi de ne kadar bilinçli kullandığımızla ilgili sınanacağız. Uranüs, zaman sapması yaratır çünkü. Örneğin; bulaşık makineniz varsa zamandan tasarruf edersiniz. Bu tasarrufu ne şekilde kullanıyorsunuz? Sorgulayın.

Uranüs Boğa burcunun temsil ettiği konularda

Nefsimiz,

Maddiyata yaklaşımımız,

Ne kadar etiğiz ve ne kadar bilinçliyiz,

Ne kadar akılcıyız,

Neleri göze alıp yersiz riskler alıyoruz? Sorgulayacağız.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?