08.08.2020, 10:58

Bağışıklık sistemini desteklemek için yoga

Covid-19'dan bağımsız bir şekilde burnunu çeken, hapşıran, halsiz, yorgun ve kırgınlık hisseden insanlara son zamanlarda ne yaptıklarını, nasıl yaşadıklarını sorduğunuzda muhtemelen benzer cevaplar alacaksınız. Bu etkileri görmeye başlamadan önce uzun saatler boyu çalıştıklarını, dengeli ve düzenli beslenemediklerini hatta çoğu zaman yemek yemeyi unuttuklarını ve az uyuduklarını söyleyeceklerdir.

Bastyr Üniversitesi'nde Nöropatik Terapi dersleri veren N.D. William Mitchell'e göre, birçok virüs ve bakteri hali hazırda vücudumuzda bulunuyor. Ne zamanki bağışıklık seviyemizde bir azalma yada beden iç fonksiyonlarında bir dengesizlik meydana geliyor o zaman bu zararlı bakteriler yada virüsler saldırmak için harekete geçiyor.

Uzun süredir yoga yapan kişilerin onaylayabileceği gibi, düzenli asana uygulaması yada diğer bir deyişle düzenli yoga pratiği, bağışıklık sistemini desteklemek için nazik ve doğal bir yol sunar. Yoga, bağışıklık sistemini tehlikeye atan stres hormonlarının düşürülmesine yardımcı olurken, aynı zamanda akciğerleri ve solunum sistemini düzenler, lenfatik sistemi vücuttan toksinleri atması için uyarır ve optimal işlevlerini sağlamak için çeşitli organlara oksijenli kanı getirir. Arizona, Scottsdale'deki Amerikan Bütünsel Tıp Derneği başkanı Kathleen Fry, "Yoga, vücudun yalnızca belirli bölgelerine odaklanan diğer egzersiz türlerinden farklıdır" diyor. "Yoga her şey üzerinde çalışır."

Viniyoga eğitmeni olan Gary Kraftsow, yanlış sindirimin toksin birikmesine neden olduğunu ve bunun da vücudun herhangi bir yerinde hastalık olarak ortaya çıktığını öne sürüyor. Karnı nazikçe sıkıştıran, büken veya uzatan pozların birçok sindirim rahatsızlığına yardımcı olabileceğini vurguluyor.

Belirli yoga pozlarının hastalıkların bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinse de yoganın faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Doğru ve kaliteli nefes alabilmek, akciğerleri tam kapasitesi ile kullanabilmek ve solunum yoluyla bedeni arındırıp temizlemek için Pranayama (nefes teknikleri) çok önemli bir uygulamadır. Kraftsow, Yoga for Wellness adlı kitabında, soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarının, alerjilerin, astımın ve diğer kronik solunum sorunlarının "rahatsız, düzensiz nefes alma alışkanlıkları" nedeniyle "zayıflamış bağışıklık tepkisi ile doğrudan bağlantılı" olduğunu açıklamaktadır.

Yoga asana pratiği ve doğru nefes uygulamalarının yanı sıra meditasyon yapmak da bedeni ve zihni stresin etkilerinden arındırmak konusunda oldukça faydalıdır. Geniş bir araştırma, günde sadece 20 dakikalık meditasyonun endorfin (mutluluk hormonu) seviyesini arttırdığını, kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve olumlu düşünceleri teşvik ettiğini göstermiştir.

Her yöne, her açıda hareket edebilen esnek bir beden, uzun, eforsuz ve rahat nefesler ve dinginleşmiş bir zihinle bağışıklık sisteminizi en derinden, en içten güçlendirebilirsiniz.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?