“Mehmed: Fetihler Sultanı”na görkemli gala!

DİZİ 28.02.2024, 11:54
“Mehmed: Fetihler Sultanı”na görkemli gala!

TRT 1 ekranlarında bu sezonun en çok merak edilen, Osmanlı tarihinin en ihtişamlı hükümdarlarından Fatih Sultan Mehmed’in hayatına ışık tutacak olan “Mehmed: Fetihler Sultanı” ilk bölümüyle dün akşam izleyicisiyle buluştu. Tüm dünyaca beklenen, tanıtımları uluslararası boyutta izleyicilerin yoğun ilgisini çeken dev prodüksiyonlu dizinin ilk bölüm izlemesi TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Bu sezonun en çok merak edilen dizilerinden olan, Osmanlı tarihinin en ihtişamlı hükümdarlarından Fatih Sultan Mehmed'in hayatının ele alınacağı TRT 1’in yeni dizisi “Mehmed: Fetihler Sultanı”, ilk bölümüyle dün akşam ekran yolcuğuna başladı. TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen dizinin ilk bölüm izlemesine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Yönetimi, dizinin yapımcısı Eyüp Gökhan Özekin, yönetmeni Şafak Bal ve dizinin başrol oyuncularından Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Tuba Ünsal, Sinan Albayrak, Seçkin Özdemir ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Altun: “Dünya genelinde bir milyara yakın insan Türk dizilerini izliyor”

İzleme öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dizinin çok büyük bir proje ve ciddi bir yatırım olduğunu söyledi. Altun, bu projeyle Türkiye'nin popüler kültür endüstrisine, kültürel birikimine ve yayıncılık hayatına ciddi bir katkı yapmayı temenni ettiklerini vurgulayarak, "Dizinin konusu, medeniyetler tarihi açısından, dünya tarihi açısından çok ama çok hayati bir aktörü esas alıyor. Fatih Sultan Mehmet'i ve Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi başta olmak üzere ortaya koyduğu başarıları gösteriyor ve bunu hikaye ediyor. Bu dizi esas itibarıyla Fatih Sultan Mehmet'in, Osmanlı Devleti'ni kurumsallaştıran, gerçek anlamda bütün unsurlarıyla devlet haline getiren bir hükümdar olduğunu anlatıyor." dedi.

Son dönemde dizilerin ve sinema sektörünün giderek gelişmekte ve Türkiye markasına çok ciddi yatırım yapmakta olduğunu vurgulayan Altun, söz konusu dizinin de Türkiye markasına çok ciddi katkılar yapacağını ve uluslararası alanda Türkiye markasını büyütecek bir girişim olduğunu söyledi. Altun, "Bu yönüyle de gerçekten bu diziyi çok önemsiyorum. Son üç yılda, küresel alanda Türk dizilerine olan talebin yüzde 183 oranında arttığını mutlulukla görüyoruz. Bugün, dünya yüzeyinde bir milyara yakın insan Türk dizilerini tüketmektedir ve bu çok kritik bir unsurdur. Gerçekten de bu yönüyle baktığımızda gerçek bir başarıyla biz karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

Sobacı: “Fatih Sultan Mehmed Han'ın büyük zaferine yaraşacak bir eser ortaya koymak için çok büyük bir gayret sarf ettik”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT olarak özel kanalların gerçekleştirmekte zorlanacağı projeleri yapmaya gayret ettiklerini belirterek, “Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak tarihimizi, milli manevi kültürel değerlerimize sahip çıkmayı, ecdadımızın kahramanlık hikayelerini anlatmayı, şerefli tarihimizin şanlı sayfalarını ekrana getirmeyi kamu yayıncılığının bir sorumluluğu olarak görüyoruz. Dolayısıyla peygamber efendimizin müjdelediği kutlu fethi ve onun övgüsüne mazhar olmuş güzel komutan Fatih Sultan Mehmet Han’ı anlatan bu dizimizin de aslında bu kamu yayıncılığı bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Sobacı, "Mehmed: Fetihler Sultanı" projesine çok titizlikle hazırlandıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"TRT Uluslararası Film Platoları’nda tarihi yapıları aslıyla aynı şekilde inşa ettik. Dizimizin ilk bölümü için İran'ın en önemli platolarından biri olan Noor Cinema City'de günlerce çekim yaptık. Dizimizde önemli bir karakteri ifade eden Eyüp el-Ensari için Hollywood yıldızı Gassan'ı kamera karşısına geçirdik. Sadece ilk bölümünü çekmek 30 gün sürdü. 20 binden fazla kostüm üretildi. İstanbul'un fethini yeniden canlandırmak için 50 tane Osmanlı şahi topu, 50 tane Macar topu, 50 tane gemi topu üretildi. 500 kişilik dev bir sanat ekibi dekorları inşa etti. Dekorlar, aksesuarlar üç boyutlu modelleme ile özel olarak tasarlandı. Dolayısıyla Fatih Sultan Mehmed Han'ın büyük zaferine yaraşacak bir yapıtı ortaya çıkarabilmek açısından çok büyük bir gayret sarf ettik. Biliyoruz ki bizim tarihimiz mücadele ve zaferler tarihi. Bizim tarihimizdeki en önemli zaferlerden biri İstanbul'un fethidir. Bu fetih dünya tarihi açısından bir dönüm noktası oldu. Bu fetih dahiyane bir planın, keskin bir zekanın ve güçlü bir imanın sonucunda ortaya çıktı. İstanbul fethedildikten sonra hoşgörüye hakkaniyete adalete dayalı yönetim anlayışı çerçevesinde, İstanbul farklı inançların, kültürlerin yaşadığı bir merkez haline geldi. Biz dizimizde bunları anlatacağız. Dizimizin en temel amacı, Fatih’in torunlarının ecdadını yakinen tanımasıdır. "

“Ekip olarak çok ciddi bir hazırlık sürecinden geçtik”

Dizide Fatih Sultan Mehmed rolüyle başrol oynayan Serkan Çayoğlu ise, "Fatih biliyorsunuz zekasıyla, inanılmaz bir entelektüel birikimiyle bizim tarihimizin en önemli insanlarından biri ve hatta sadece bizim de değil, dünya tarihine yön vermiş bir isim. Dolayısıyla hem ben hem ekip olarak biz çok ciddi bir hazırlık süreci geçirdik. Hikayeyi iyi anlayıp iyi anlatmaya çalışıyoruz." dedi.

Dizide Mara Hatun rolüyle yer alan Tuba Ünsal ise, "Ben Mara Hatun'u canlandırıyorum. Tarihte kadının gücünü zarafetle birlikte çok güzel harmanlamış enteresan bir prenses. Osmanlı'da çocuk sahibi olmadan sultan olmuş tek kadın karakter. Hepimiz için bu akşam sürpriz olacak çünkü biz diziyi izlemedik aylardır çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yapımcılığını Eyüp Gökhan Özekin'in, yönetmenliğini Şafak Bal'ın üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Tuba Ünsal, Kenan Çoban, Bülent Alkış, Seçkin Özdemir ve Esila Umut gibi başarılı isimler yer alıyor.

Dizinin ilk bölümü için İran’ın en görkemli film platosu olan ve asr-ı saadet projeleri için özel hazırlanan Nour Cinema City’de 10 gün boyunca çekim yapıldı. Dizide, Fatih Sultan Mehmed’in hikayesine paralel olarak ekranlara yansıyacak Eyüb El Ensari karakteri için Cennet’in Krallığı ve Karayip Korsanları filmleriyle izleyicilerin gönlüne taht kuran dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Gassan Mesud kamera karşısına geçti.

“Mehmed: Fetihler Sultanı” 2. bölümüyle 5 Mart Salı akşamı saat 20.00’de TRT 1’de.

Yorumlar (0)