21.05.2022, 19:14

Evde spor devri başlıyor

Kendimi bildim bileli spor yaptım bunda çok hareketli bir çocuk olmamın da etkisi çok büyük tabii ki. Paten, bisiklet, basketbol, kayak, tenis, dalış son zamanlarda bunlara sörfü de ekledim. Annem keşke biraz daha ilgilenseymiş bendeki disiplinle profesyonel bir sporcu olurmuşum da, geçti artık. Fakat 15 senedir düzenli olarak haftanın 3 günü spor yapıyorum. Pazartesi, çarşamba, cuma... Tüm yakın dostlarım bilir, plan ve programları hep buna göre ayarlarlar.

Önce spor salonunda başladığım body flex’i yaklaşık 8 senedir evde tek başıma yapıyorum. Dünyanın belki de en zor şeyi tek başına motive olup spor yapmak. Çünkü şeytan sürekli ensenizde sizi vazgeçirmek üzere mesaide. Fakat ben sporu yaşam biçimim haline getirdim. Yapmadan yatmam mümkün değil. Meditasyon, kafa boşaltma ya da yoga yerine geçiyor. Önce 45 dakika kardiyo yapıyorum koşu bandında ardında da yer hareketlerine geçiyorum.

Pazartesi basen ve kalça, çarşamba karın ve yanlar, cuma fonksiyonel (Karışık) antrenman gerçekleştiriyorum. Hatta spor salonuna gittiğim dönemde hocamız halen profesyonel sporcuydu ve cuma günleri işi çıkmıştı. Cumaları bana hareketleri gösteriyordu ve sınıfı ben çalıştırıyordum. Bu sayede yıllar içinde neyi nasıl yapacağımı hangi kası nasıl çalıştıracağımı o nedenle çok iyi öğrendim.

Pandemi ile birlikte ise spor salonları gözden düşerken evde spor yapmak moda oldu. Ama önemli olan vücuda yaşa uygun doğru sporu yapabilmek. Sınırları aşırı sakatlık yaratacak şekilde zorlamamak. YouTube'da pek çok egzersiz videosu bulmak mümkün ama sizin için doğru hareketler mi, ihtiyacınızı karşılıyor mu ona bakmak gerek.

Bir de son dönemde özellikle “akıllı spor ekranları” diyebileceğimiz cihazlar ön plana çıkmaya başladı. Evinizi istediğiniz an interaktif bir spor salonu haline getirebiliyorsunuz. Sayıları artan akıllı spor ekranlarında özel egzersiz içerikleri yer alıyor. Bu ürünlerin içerisinde canlı olarak yayınlananlar yanında kayıt altına alınmış çok sayıda egzersiz eğitimi yer alıyor. İnternete bağlanabildiği için içerikler kolaylıkla güncellenebiliyor.

Yeni nesil versiyonlarında hatta kamera da var. Bu şekilde size geri bildirim de veriyor spor yaparken. “bu hareketi çok hızlı yapıyorsunuz”, “kolunuzu çok hızlı kaldırıyorsunuz” ya da “çok yavaşsınız” tarzında ufak ancak önemli tavsiyelerde bulunuyor. Bu sayede kendine zarar vermeden doğru şekilde spor yapmak mümkün oluyor. Akıllı bileklik modelleriyle egzersiz süresindeki nabız değerleri ölçülüyor ve buna göre egzersizin yoğunluğu ya da dinlenme süreleri değiştirilebiliyor.

Hepimiz hareket etmek üzere yaratıldık. Hareket edelim de, nasıl olursa olsun. Evde sahilde veya parkta. Hazır havalar da güzelleşirken kendinizi motive edin. Kendinize uygun şekilde mutlaka spor yapın. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu vesile ile tarih yazan kadın güreşçilerimizi ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'mıza da kutlamış olayım.

Yorumlar (0)