Kağıttan Hayatlar için çalıntı iddiası

GÜNDEM 22.03.2021, 13:11 23.03.2021, 10:10
Kağıttan Hayatlar için çalıntı iddiası

Netflix'te geçtiğimiz hafta yayınlanan, başrolünde Çağatay Ulusoy'un yer aldığı ve aynı zamanda yaratıcı yapımcılığını üstlendiği Kağıttan Hayatlar filminin senaryosundaki bazı detayların ve filmdeki pek çok sahnenin "çalıntı" derecesinde esinlenilmiş olduğu iddia edildi.

Hürriyet'ten Orkun Ün tarafından kaleme alınan köşe yazısında, filmin pek çok sahnesinin Ulusoy'un yakın arkadaşı olan Umut Evirgen'in bir filminden alındığı iddia edildi.

İfadelere göre Kağıttan Hayatlar, Umut Evirgen'in yazıp yönettiği 2020 yapımı 'Ben Bir Denizim' ile büyük benzerlikler gösteriyor. Başrolünde Gürberk Polat ve Serkan Keskin'in yer aldığı yapımda geçimini kağıt toplayarak sağlayan Deniz'in hikayesi anlatılırken Kağıttan Hayatlar'da da kağıt toplayıcılığı yapan Mehmet karakteri yer alıyor.

Bu temel benzerliğin yanında Kağıttan Hayatlar'ın ana mekanlarından biri olan ve filmde bolca görülen deponun Ben Bir Denizim filminde de sık sık yer aldığı görülüyor. Aynı zamanda filmlerin ikisinde de yer alan kağıt arabaları ile yarış sahnesi gibi benzer sahneler de gözden kaçmamış durumda. Konuyu köşesinde gündeme getiren Orkun Ün, esasen çok yakın iki arkadaş olan Ulusoy ve Evirgen'in arasının bu durum sebebiyle bozulduğunu da iddia ediyor.

Yorumlar (0)