Son bir ayda Türkiye gündeminde neler vardı?

GÜNDEM 27.03.2021, 19:53
Son bir ayda Türkiye gündeminde neler vardı?

Ajans Press, son bir ay içerisinde Türkiye gündeminde yer alan en önemli olayları derledi. Türkiye 2021 yılının en hareketli son bir ayını geride bırakırken, siyasetten doğal afete, ekonomiden askeri olaylara kadar bakın en çok neler konuşulmuş hep birlikte göz atalım. Bu araştırmaya göre mart ayı içerisinde en çok konuşulan başlıklar şunlar oldu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza sonucu düşen helikopter ve usta oyuncu Rasim Öztekin, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesi ilk sırada yer alırken onları, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi takip etti.

Yine Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ve döviz kurundaki dalgalanma ile koronavirüs yine en çok konuşulanlarda top 10'da yer aldı. Kademeli olarak normalleşme, okullarda aşamalı olarak eğitimlerin başlaması, yeni doz aşıların Türkiye’ye gelmesi de gündemin diğer konularını oluşturdu. Birinci ve ikinci dünya savaşlarını yaşamadıysanız, deprem, sel veya volkan patlaması gibi büyük doğal afetlere yakından tanıklık etmediyseniz muhtemelen ömrünüzün en kötü yıl ve olaylarını deneyimlemeye devam ediyorsunuz, ediyoruz hep birlikte.

Peki ne zaman bitecek ne zaman normale döneceğiz, normal dediğimiz şeyin şart ve koşulları ne olacak? Kesin konuşamamakla birlikte belli değil hiçbir şey. Bill Gates, normalleşme tarihini açıkladı geçen hafta, 2022 sonunda büyük ölçüde Covid-19’un etkilerinin toparlanacağını iddia etti. Aynı kişi ilginçtir; 2015’te bir savaştan daha çok yeryüzünde milyonlarca kişinin ölümüne hızla yayılabilen bir virüsün neden olabileceğini de söylemişti. Artık kimler ne halt karıştırdıysa olan her şeyden haberiz biz insancıklara oldu. Tünelin ucundaki ışık 2022 planlarınızı yeni yaşam modellerinizi bu tarihe göre yapın, benden söylemesi.

Ufak kaçamaklar, işle zevki bir payda da buluşturmak anda kalmak ve anı yakalamaktan başka çaremiz yok; akıl ve ruh sağlığımızı koruyabilmek için. Uzun vadeli planlar yerine günlük yaşamaya 24 saatten keyif alabileceğimiz dakikalar yaratmak onlarla mutlu olmak ve halimize şükür etmek zorundayız.

Okul sürekli sınav takvimi yeniliyor, bir koyuyor bir erteliyor. Aynı şekilde yelken federasyonu yarış koyuyor, iptal ediyor. Düzensizlik ve kaos yeni yaşam biçimimiz. Covid tarafından eğitiliyor, eğilip bükülüyoruz. Ne kadar esneyebiliyorsak o kadar uyumlanabiliyoruz. Kontrol bizde de değil. Kapan diyorlar kapanıyoruz, açılın diyorlar açılıyoruz. İpler başkalarının elinde olunca bize de bol bol esnemek yeni şartlara adapte olabilmek kalıyor. Zor zamanlardan geçiyoruz ama adapte olmaktan başka çaremiz de ne yazık ki. Sabredin martı çıkarttık mı yaz kapıda. Sabır katsayımızı arttıracak güneşli günlere az kaldı. İyi pazarlar, kalın sağlıkcakla…

Yorumlar (0)