Bu yıl 75. kez düzenlenecek BAFTA Film Ödülleri'nin adayları açıklandı. 9 Şubat-8 Mart arası yapılacak oylama sonrası kazananlar 13 Mart'ta duyurulacak. Töreni Rebel Wilson sunacak.
İşte adaylar:
FİLM
- “Belfast”
- “Don’t Look Up”
- “Dune”
- “Licorice Pizza”
- “The Power of the Dog”
İNGİLİZ FİLMİ
- “After Love”
- “Ali & Ava”
- “Belfast”
- “Boiling Point”
- “Cyrano”
- “Everybody’s Talking About Jamie”
- “House of Gucci”
- “Last Night in Soho”
- “No Time to Die”
- “Passing”
İLK FİLM
- After Love
- Boiling Point
- The Harder They Fall
- Keyboard Fantasies
- Passing
YABANCI FİLM
- “Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto
- “The Hand of God” – Paolo Sorrentino, Lorenzo Mieli
- “Parallel Mothers” – Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar
- “Petite Maman” – Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur
- “The Worst Person in the World” – Joachim Trier, Thomas Robsahm
BELGESEL
- “Becoming Cousteau” – Liz Garbus, Dan Cogan
- “Cow” – Andrea Arnold, Kat Mansoor
- “Flee” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
- “The Rescue” – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, P. J. Van Sandwijk
- “Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised)” – Ahmir “Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel
ANİMASYON
- “Encanto” – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clarke Spencer
- “Flee” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
- “Luca” – Enrico Casarosa, Andrea Warren
- “The Mitchells Vs the Machines” – Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller
YÖNETMEN
- “After Love” – Aleem Khan
- “Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi
- “Happening” – Audrey Diwan
- “Licorice Pizza” – Paul Thomas Anderson
- “The Power of the Dog” – Jane Campion
- “Titane” – Julia Ducournau
ÖZGÜN SENARYO
- “Being the Ricardos” – Aaron Sorkin
- “Belfast” – Kenneth Branagh
- “Don’t Look Up” – Adam Mckay
- “King Richard” – Zach Baylin
- “Licorice Pizza” – Paul Thomas Anderson
UYARLAMA SENARYO
- “Coda” – Siân Heder
- “Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi
- “Dune” – Denis Villeneuve
- “The Lost Daughter” – Maggie Gyllenhaal
- “The Power of the Dog” – Jane Campion
KADIN OYUNCU
- Lady Gaga – “House of Gucci”
- Alana Haim – “Licorice Pizza”
- Emilia Jones – “Coda”
- Renate Reinsve – “The Worst Person in the World”
- Joanna Scanlan – “After Love”
- Tessa Thompson – “Passing”
ERKEK OYUNCU
- Adeel Akhtar – “Ali & Ava”
- Mahershala Ali – “Swan Song”
- Benedict Cumberbatch – “The Power of the Dog”
- Leonardo DiCaprio – “Don’t Look Up”
- Stephen Graham – “Boiling Point”
- Will Smith – “King Richard”
YARDIMCI KADIN OYUNCU
- Caitríona Balfe – “Belfast”
- Jessie Buckley – “The Lost Daughter”
- Ariana Debose – “West Side Story”
- Ann Dowd – “Mass”
- Aunjanue Ellis – “King Richard”
- Ruth Negga – “Passing”
YARDIMCI ERKEK OYUNCU
- Mike Faist – “West Side Story”
- Ciarán Hinds – “Belfast”
- Troy Kotsur – “Coda”
- Woody Norman – “C’mon C’mon”
- Jesse Plemons – “The Power of the Dog”
- Kodi Smit-McPhee – “The Power of the Dog”
CASTING
- “Boiling Point” – Carolyn Mcleod
- “Dune” – Francine Maisler
- “The Hand of God” – Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
- “King Richard” – Rich Delia, Avy Kaufman
- “West Side Story” – Cindy Tolan
GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
- “Dune” – Greig Fraser
- “Nightmare Alley” – Dan Laustsen
- “No Time to Die” – Linus Sandgren
- “The Power of the Dog” – Ari Wegner
- “The Tragedy of Macbeth” – Bruno Delbonnel
KOSTÜM TASARIMI
- “Cruella” – Jenny Beavan
- “Cyrano” – Massimo Cantini Parrini
- “Dune” – Robert Morgan, Jacqueline West
- “The French Dispatch” – Milena Canonero
- “Nightmare Alley” – Luis Sequeira
KURGU
- “Belfast” – Úna Ní Dhonghaíle
- “Dune” – Joe Walker
- “Licorice Pizza” – Andy Jurgensen
- “No Time to Die” – Tom Cross, Elliot Graham
- “Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised)” – Joshua L. Pearson
MAKYAJ & SAÇ
- “Cruella” – Nadia Stacey, Naomi Donne
- “Cyrano” – Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
- “Dune” – Love Larson, Donald Mowat
- “The Eyes of Tammy Faye” – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh
- “House of Gucci” – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno
ÖZGÜN MÜZİK
- “Being the Ricardos” – Daniel Pemberton
- “Don’t Look Up” – Nicholas Britell
- “Dune” – Hans Zimmer
- “The French Dispatch” – Alexandre Desplat
- “The Power of the Dog” – Jonny Greenwood
PRODÜKSİYON TASARIMI
- “Cyrano” – Sarah Greenwood, Katie Spencer
- “Dune” – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos
- “The French Dispatch” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo
- “Nightmare Alley” – Tamara Deverell, Shane Vieau
- “West Side Story” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo
GÖRSEL EFEKT
- “Dune” – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer
- “Free Guy” – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
- “Ghostbusters: Afterlife” – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
- “The Matrix Resurrections” – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
- “No Time to Die” – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble
SES
- “Dune” – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett
- “Last Night in Soho” – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
- “No Time to Die” – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
- “A Quiet Place Part II” – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
- “West Side Story” – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom
KISA ANİMASYON
- “Affairs of the Art” – Joanna Quinn, Les Mills
- “Do Not Feed the Pigeons” – Jordi Morera
- “Night of the Living Dread” – Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso
KISA FİLM
- “The Black Cop” – Cherish Oteka
- “Femme” – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams
- “The Palace” – Jo Prichard
- “Stuffed” – Theo Rhys, Joss Holden-rea
- “Three Meetings of the Extraordinary Committee” – Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon