19.02.2021, 10:03

Netflix’te katil kim? (2. Bölüm)

Bu kasvetli havalarda, karanlık mı karanlık, ürpertici, kanlı, katilli, polisiye gerilim türü örneklerini geçen hafta sizin için saymaya başlamıştım. En sevdiğim türlerden olan bu akıl dolu, puslu seriler içinizi açacak sanmayın. Benim gibi meraklıları için Netflix suç dramalarına kaldığımız yerden devam ediyorum. Seyirci beğenisine göre (imdb puanı) en çok puan alan yapıma doğru ilk beşimiz için buyrun.

The Alienist (Imdb puanı: 7,7)

ABD yapımı. 1. Sezon, 10 - 2. Sezon, 8 Bölüm.

1800’lerin sonu, izbe New York, peş peşe işlenen çocuk cinayetlerini araştırmak üzere birbirinden değişik üç karekterin ekip çalışmasını izlediğiniz psikolojik suç dizisi. Keşke erkek doğsaydım tavrı ile NYPD bünyesinin tek kadın çalışanı Sara Howard (Dakota Fanning), henüz adı psikiyatrist olmayan, ruh avcısı, narsist mi, aşağılık kompleksli mi karışan, doktor Laszlo Kreizler (Daniel Brühl) ve New York Times gazetesinin illüstratörü, aileden zengin, yakışıklı, çapkın John Moore (Luke Evans), dönem kostümleriyle çamurlu yollarda arzıendam ederlerken, tansiyonu yüksek, psikolojik çözümlemeleri bol bir aksiyonda sizi kendilerine çekiyorlar.

The Sinner (Imdb puanı: 7,9)

ABD yapımı. 1. Sezon, 8 Bölüm - 2. Sezon, 8 Bölüm - 3. Sezon, 8 Bölüm.

67 yaşındaki efsane Bill Pullman’ın başrolünü üstlendiği uzun soluklu Golden Globe adayı suç serisi. Harry Ambrose acımasız cinayetlerin peşinde yorgun düşerek koşarken, heyecanla takip edebileceğiniz, 1. sezonunda da Jessica Biel’in varlığının fark yarattığı serinin, 4. sezonu onay almış gözüküyor.

Broadchurch (Imdb puanı: 8,4)

Birleşik Krallık yapımı. 1. Sezon, 8 Bölüm - 2. Sezon, 8 Bölüm - 3. Sezon, 8 Bölüm.

Oscarlı Olivia Colman ve Dr. Who serisinin en iyi doktorlarından David Tennant, sakin bir sahil kasabasının iki detektifini canlandırıyorlar. Sahilde 11 yaşında bir erkek çocuk cesedi bulunur. Kasabanın kökleşmiş komşuculuk ilişkileri, arkadaşlıkları yaşanan korkunç olay sonrası allak bullak oldukça, başrollerimizin üzerindeki baskı ve gerilim de artıyor. İngiliz yaparsa güzel yapar düşüncesiyle başına oturup günlerce izlediğim ve çok keyif aldığım bir gizem suç serisi, Broadchurch.

Mindhunter (Imdb puanı: 8,6)

ABD yapımı. 1. Sezon, 10 Bölüm - 2. Sezon, 9 Bölüm.

Mindhunter, Fincher imzalı ilk iki bölümüyle ortamlara geldiğinde bizi saran heyecan, konusunun ve psikolojik ağırlığının diğerlerinden farklı olmasıydı. Biri deneyimli, Bill Tench (Hold McCallany), diğeri genç ve dahi, Holden Ford (Jonathan Groff) iki FBI ajanı, 70’lerin atmosferinde çoklu cinayet işleyen hükümlülerin davranış modellerini inceleyerek, seri katil profili çıkartmaya çalışıyorlar.

Davranış bilimi birimi adı altında federal büro binasının zavallı gibi bodrumunda yaptıkları araştırmalarla, katil profili çıkartma yolunda ilk adımı atmaya çalışan hatta seri katil adını ilk literatüre alan devrimci adamları izlemek oldukça keyifli. Sanki onlarla birlikte ülkenin dört köşesindeki acımasız katillerle mülakatlar yapıyor, hem ruh bilimi adına, hem kriminal araştırma adına sizin de adınızı araştırmaya koyuyor gibi izleyeceğiniz sürükleyici, zaman zaman zorlayıcı bir seri.

Sherlock (Imdb puanı: 9,1)

Birleşik Krallık yapımı. Özel bölümler ve kısasıyla toplam 15 Bölüm. 4 Ana Seri.

2010, 2017 yılları arasında sanki vakit bulduklarında bir zahmet çekilmiş olan klasik Conan Doyle hikayelerinin modernize versiyonu olan seri. Anonsuyla takvim işaretleyip, saat kurduğum Sherlock’u benim için bu kadar özel yapan şey Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman kombosu elbette. Evet sadece onlar. Hiç konuşmadan otursalar bile izlerim sanırım.

Listemin sonuna (unuttum sanmayın) True Detective ve The Blacklist’i eklemek isterim. Tüm bölümlerini izlemediğim için seçkiye almadığımı belirterek, size gerilim dolu seyirler diliyorum.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?