17.10.2020, 13:54

Pilates nedir?

Pilates öyle çok faydalı, böyle çok iyi, şöyle süper şahane... Peki ama pilatesin gerçekten faydası nedir?

Nefes - Beden - Zihin

Pilates, doğru nefes almayı, doğru omurga ve pelvik hizalanmayı, akışkan bir şekilde hareket edebilmeyi ve bedeninizle uyumlu olabilmeyi sağlar. Aslında hareketi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenirsiniz.

Pilates'te hareketin niteliği, tekrar sayılarından çok daha önemlidir. Doğru nefes almak, hareketleri maksimum güç ve verimlilikle gerçekleştirmenize yardımcı olur. Ek olarak düzgün nefes almayı öğrenmek stresi azaltmaya yardımcı olur. Yani pilates yenileyici bir beden-zihin çalışmasıdır.  

Core Kuvvet - Kök Güç

Pilates, vücudun core (merkez) bölgesini güçlendirir. Core dediğimizde akla sadece karın kasları geliyor ama aslında core, üstte diyafram, yanlarda yan karın kasları-obliques, önde karın kasları-evet bunları biliyorsunuz six pack, altta pelvik taban kasları, arkada omurgayı çevreleyen kaslar ve bedeni korse gibi saran derin karın kaslarından oluşur. Yani Core, derin karın kasları ile omurgaya en yakın kaslardan oluşur. Core kontrol, gövde, pelvis ve omuz kuşağı entegre edilerek sağlanır.

Uzun - Esnek - Güçlü

Geleneksel egzersizler ağırlık kaldırma, kasları şişirme ve kısa, hacimli kaslar oluşturma eğilimindedir, bu da sakatlanmaya ve yaralanmaya davetiye çıkarır. Pilates kasları uzatarak güçlendirir, kas elastikiyetini ve eklem hareketliliğini geliştirir. Dengeli bir şekilde güç ve esnekliğe sahip bir vücudun yaralanma olasılığı daha düşüktür.

Performans

Geleneksel egzersizlerin çoğu aynı kasları çalıştırma eğilimindedir. Bu, zayıf kasların zayıflamasına ve güçlü kasların güçlenmesine neden olur. Sonuç, kas dengesizliği - sakatlanmanın ve kronik ağrıların birincil nedeni.

Pilates tüm vücudu, hatta ayak bileklerini ve ayakları bile çalıştırır. Hiçbir kas grubu aşırı veya yetersiz çalıştırılmaz. Tüm kas sisteminiz eşit şekilde dengelenmiş ve formdadır. Günlük aktivitelerden ve spordan daha çok keyif alır ve daha yüksek performans sergilerken sakatlanma riskini de minimuma indirirsiniz. Bu nedenle, pek çok profesyonel spor takımı ve seçkin sporcu artık Pilatesi antrenman programlarının önemli bir parçası olarak kullanıyor.

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?