04.07.2020, 09:15

Sana düşünceni değiştir demeyeceğim ÇÜNKÜ…

Genellikle özgüven, başkalarından gelen takdir ve beğeniler ile doğru orantılı gibi algılanır. Bu nedenle takdir edilmeye, beğenilmeye ve dış görünüşümüze ihtiyacımızdan fazla zaman ve emek harcarız. Oysaki özgüven, kendi değerimizi ne kadar fark ettiğimiz ve kendimizi yaşamda ne kadar kabul ettiğimizle ilgilidir.

Geçmişten taşıdığımız ve maalesef kalıplaşarak zihnimizde yer etmiş negatif düşünceler, kendimize yönelttiğimiz olumsuz düşüncelerin temelsiz kaynağı ve özgüvenimizin en büyük baltalayıcısıdır.

Kendine yönelttiğin olumsuz duygu ve düşünceleri fark ettin mi hiç?

En çok ve en sert kendini eleştirdiğini, yaptıklarını en çok yine senin yargıladığını, memnuniyetsizliğini yine sadece kendine karşı yüksek sesle söyleyebildiğini fark ettin mi?

Öz güveni en çok yaralayan şeylerden biri de mükemmeliyetçiliktir. Kendi sınırların, becerilerin ve imkanların dahilinde elinden gelenin en iyisini yapmanın ötesinde başkalarının gözünde mükemmel olma ve mükemmeli gerçekleştirmeye odaklanma hali beraberinde hep bir şeyleri eksik yapma ya da kendini eksik ve yetersiz hissetme ile sonuçlanıyor. Kendin için mükemmel olana değil başkaları için mükemmel olana ulaşma çabası genellikle hüsrana sebep oluyor.

Bu hüsranlar, yetersizlik hissi ve olumsuz deneyimler zihninde birikip düşünce kalıplarına dönüşerek her attığın adımda karşına çıkan, seni bir adım geride tutan, belki hayallerinden uzaklaştıran özgüven sorunlarına yol açabiliyor.

Gün içerisinde kendini en çok hangi konuda yargılıyor ve eleştiriyorsun?

  • Bu işi de beceremedim.
  • Bir türlü dikiş tutturamadım.
  • Çok kiloluyum.
  • Selülitlerim var, vücudumu beğenmiyorum,
  • Yaşıtlarım, arkadaşlarım X para kazanıyor, ben daha yarısını bile kazanamıyorum.
  • Kaç yaşına geldim ama dikili bir ağacım bile yok.

Sana bu düşünceni değiştir, öyle değil böyle düşün demeyeceğim. Çünkü bu sensin, bu senin zihnin, senin doğru ve yanlışların, senin yargıların. Bu durumu değiştirecek yegane şey senin kendine yönelttiğin bu olumsuz düşünceleri fark etmen.

Böyle düşünmene sebep olan olay ve durumlara açıklıkla bakabilmeye başladığında ve kendine yönelttiğin olumsuz düşünceleri fark ettiğinde, yargılarından birer birer sıyrılmak için de adım atmış olacaksın.

Gücünü, yeteneklerini ve değerini hatırladığında, kalıplarından sıyrılıp özgürleşmeye, eleştirilerinden kurtulup öz güvenini kazanmaya ve yalnızca kendin için mükemmel olmaya başlayabilirsin.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?