05.06.2020, 18:15

Bu göbek nasıl gidecek?

Aynaya baktığında ilk dikkatini çeken şey göbeğinse, tişört tercihlerin hafiften bol kesim olanlara doğru kaydıysa, çok oturduğunda kotunun ilk düğmesini açma ihtiyacı hissediyorsan, geçen yaz giydiğin şortun beli bu sene hafiften sıkıyorsa demek ki “Tamam, pazartesi diyete başlıyorum” demeye yakınsın.
Çoğunlukla pazartesi günü başlanan diyetlerin hafta ortası gelmeden hüsranla sonuçlandığını düşünecek olursak gel eğri oturup doğru konuşalım. O göbek 2 günde oluşmadı, 2 günde de kaybolmayacak. Sağda solda gördüğün "göbek eriten mucize smoothie, 3 hareketle göbeğe elveda, bu hareketten 50 tane yap karnın dümdüz olsun" gibi anlamsız içeriklerin heyecanına kapılıp sağlığından ödün verme. İşin özü şu; karın yağlarından kurtulmak için tek başına diyet ya da spor salonunda harcanan saatler yeterli değil. 70/30 kuralını benimsemen, doğru beslenmen ve düzenli egzersiz yapman lazım.

Yüzde 70 mutfak, 30 egzersizdir

Nedir bu 70/30 kuralı? Karın yağlarından kurtulma işinin %70’i mutfakta, %30’u egzersizdedir. Kendi bedenine uygun şekilde, dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenirsen işin %70’ini halletmişsin demektir. Basit karbonhidratlardan, şekerden ve abur cuburdan uzak durarak başlayabilirsin. Bu demek oluyor ki kek, börek, simit, beyaz ekmek, bisküvi, cips, şekerleme, çikolata, kurabiye, tatlı tuzlu ne varsa çıkar hayatından... Gerçek bu. Bunları yemeye devam ederek göbeğinden kurtulamazsın. Eğer bunlardan vazgeçemeyeceğini düşünüyorsan o zaman yemekle olan ilişkinin psikolojik kısmına da bir göz atmak iyi olabilir.
Çünkü çoğunlukla yemek yemeyi ödül-ceza sistemi içinde değerlendiriyoruz. “Bu hafta çok yoğun çalıştım, o tatlıyı hak ettim” ya da “Arkadaşlarla 2 kadeh keyif de yapmayayım mı?” ya da “Moralim bozuk çikolata istiyorum” gibi...

Alışverişe çıktığında zararlı abur cuburlardan satın almaz, evde de bulundurmazsan bence büyük bir adım atmış olursun. Sen bunu bir düşün.
Yüzde 70'lik kısmı anladık. Peki, geri kalan yüzde 30’luk kısımda ne var? Deliler gibi her gün yüzlerce mekik çekmek!
Hayır hayır, mucize hareket, 100 mekik falan yok.

Asıl ikna etmen gereken zihnin

Düzenli egzersiz, kendi bedenine ve sağlık durumuna göre cardio, HIIT ve ağırlık çalışmaları yapman gerekiyor. Karın yağlarından kurtulmak için senin bedenine göre hazırlanmış bir program çerçevesinde egzersiz yapmalısın. Çünkü kas kütleni artırmak uzun vadede daha fazla yağ yakmanı sağlayacaktır. Cardio, HIIT ve ağırlık antremanları kardiyovasküler kapasiteni artırır, yağ yakımını hızlandırır, insülün direncini düşürür. Örnek bir antreman videosunun
linkinin buraya bırakıyorum.

İşin özü, sağlıklı beslen ve egzersiz yap. Konu ne olursa olsun aslında cevap hep aynı. İster göbek de, ister simit de, ister love handles… Daha sağlıklı olmak, daha fit olmak, daha sıkı bir vücut, selülitsiz bacaklar, sarkmamış kollar, kol altından taşmayan etler için yapman gerekenler hep aynı. Sağlıklı beslen ve
egzersiz yap. Eğer tüm bunları biliyor ama uygulayacak motivasyonu bulamıyorsan o zaman belki de seni motive edecek şeyleri düşünebilirsin. Bedenin her şeyi yapabilecek güçte, asıl ikna etmen gereken zihnin.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?