Burak Çevik 2022’nin DAAD Berlin Sanatçı Programı’nda

KÜLTÜR SANAT 11.11.2021, 15:59
Burak Çevik 2022’nin DAAD Berlin Sanatçı Programı’nda

Yönetmen, yapımcı ve sanatçı Burak Çevik, dünyanın en prestijli sanatçı programlarından biri olan DAAD Berlin Sanatçı Programı’na (DAAD Artists-in-Berlin Program) seçildi. 1963’ten beri düzenlenen program, görsel sanatlar, edebiyat, müzik ve film alanında kendini kanıtlamış isimleri davet ederek bir yıl boyunca Berlin’de ağırlıyor ve yeni projelerini geliştirmeleri için onlara fırsat sunuyor.

Her yıl dünyadan sadece 20 kişinin seçildiği programa bugüne dek, Andrey Tarkovski, Jim Jarmusch, Steve McQueen, Lucrecia Martel, Asghar Farhadi, Claire Denis, Béla Tarr, Marina Abramović, Damien Hirst, Ingeborg Bachmann, Peter Handke, Stanislaw Lem, Margaret Atwood, Carlos Fuentes, Susan Sontag’ın da aralarında olduğu usta yönetmen, sanatçı ve yazarlar davet edilmişti. Program dahilinde ayrıca, “Tuzdan Kaide” ve “Aidiyet” filmleri 2022 yılı boyunca Berlin’in çeşitli mekânlarında gösterilirken, Burak Çevik de yeni filmi üzerine çalışacak.

“Tuzdan Kaide” (2018) ve “Aidiyet” (2019), filmlerinin ödüllü yönetmeni, yapımcı ve sanatçı Burak Çevik, DAAD Berlin Sanatçı Programı’na (DAAD Artists-in-Berlin Program) seçildi. 1963’ten beri düzenlenen ve dünyanın en prestijli sanatçı programlarından biri olan DAAD, her yıl görsel sanatlar, edebiyat, müzik ve film alanında kendini kanıtlamış 20 ismi seçiyor ve bir yıl boyunca Berlin’de yaşamaları ve üretmeleri için onlara davet gönderiyor.

Tarkovski’den Martel’e, Abramović’ten Fuentes’e

1963’te Ford Vakfı tarafından başlatılan, 1965’ten itibaren de Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Senatosu’nun destekleriyle sürdürülen DAAD, konuklarına yaratıcı çalışmaları için alan sağlamak, sanatsal bakış açılarının çeşitliliğini ve zenginliğini teşvik etmek ve yazılı ve sözlü ifade özgürlüğünü güçlendirmek amaçlı tasarlanmış bir program. 58 yıl boyunca yalnızca Avrupa’nın değil tüm dünyada sanatsal ve kültürel değişim için çok önemli bir platform olmayı sürdüren programa bugüne dek binlerce isim davet edildi. Bunlar arasında, Andrey Tarkovski, Istvan Szabo, Jim Jarmusch, Steve McQueen, Elia Suleiman, Lucrecia Martel, Asghar Farhadi, Claire Denis, Béla Tarr, Sebastián Lelio gibi usta yönetmenlerin yanı sıra Nan Goldin, Marina Abramović, Damien Hirst, Ingeborg Bachmann, Peter Handke, Stanislaw Lem, Margaret Atwood, Carlos Fuentes, Susan Sontag gibi sanatçı ve yazarlar da bulunuyor.

Program dahilinde ayrıca, 2022 yılı boyunca Berlin’in çeşitli mekânlarda Burak Çevik'in filmlerinin gösterimleri gerçekleştirilecek. Tüm bu süreçte Çevik, Berlin'de yeni filmi üzerine çalışmaya odaklanacak.

Yorumlar (0)