22.05.2020, 23:03

Şu 2-3 kiloyu versem iyi olacak

Evet itiraf edelim, hepimizin 2-3 kilo fazlası var.

Toplamda 30 kilo vermiş olabilirsin ama veremediğin son 2 kilo kalmış olabilir ya da zaten 60 kilosundur ama o ayva göbeğe sebep olan 2 kilo gitse iyi olacaktır. Neticede verilemeyen o son kilolar, Covid-19 döneminde yerini daha da sevdi ve bir yandan “Acaba bu sene tatil yapabilecek miyiz?” diye düşünürken, diğer yandan da “Şortun beli hala sıkıyor” ezgileri kafamızın içinde dolaşmaya devam ediyor.

Panik yok. Aslında kilo vermenin matematiği gayet basit. Yediklerin ile aldığın enerji, yaktıklarınla harcadığından daha az olursa kilo verirsin, basit değil mi?

Kilo vermek için ya aldığın enerjiyi azaltman ya da harcadığın enerjiyi artırman gerekiyor.
Yani azıcık yediklerine dikkat et ve hareket et.

Piyasada maya bulmayı imkansız hale getirecek kadar ekmek, pide, börek yapıp doyduysak esas meseleye gelelim: Hareket!

Hareket etmek, egzersiz yapmak için spor salonu üyeliğine, janjanlı kıyafetlere ya da ekipmanlara ihtiyacın yok. Sosyal medyada ya da diğer çevrimiçi platformlarda yüzlerce eğitmen, binlerce egzersiz paylaşıyor. Gözüne ve kulağına hoş gelen birkaç uzmanı seçip evinin konforunda haftada 3-4 gün 40-50 dakika egzersiz yapabilirsin.

Yaşam şeklinde yapacağın bazı ufak değişiklikler de bu sürece destek olabilir.

Örneğin;
• Haftada 3-4 gün, minimum 45 dakika tempolu yürüyüş yapabilirsin. Bu sayede 300 kalori yakabilir, ayda 1 kilo verebilirsin.
• Evde, ofiste, metroda asansör yerine merdiven kullanabilirsin. Bir basamak merdiven çıkmak sana 1,5 kalori harcatıyor. Metrodan çıkmak için merdiven kullanırsan (yürüyen merdiven değil) 300 kalori yakmış olursun. Bu sayede ayda 1 kilo verebilirsin.
• 1 durak için metro/otobüs kullanacağına yürüyebilirsin. Böylece ayda 1 kilo verebilirsin.
• 1 saat pilates yaparsan ortalama 220 kalori harcarsın, haftada 3-4 gün düzenli pilates ile hem sağlıklı, hem de fit bir bedene kavuşmuş olursun.

Aslında kolay değil mi?

Zor olan bahanelerden sıyrılıp gerçekten niyet etmek ve adım atmak.

Yarın bayram başlıyor. Hazır imkanın, zamanın ve niyetin varken kendin için “bir adım” atmaya ne dersin? Dışarı çıkıp yürüyüş yapamayacaksın belki ama bir video açıp 45 dakika egzersiz yapabilirsin.

Bu vesileyle herkesin Şeker Bayramı’nı kutluyor, bol hareketli, az şekerli ve sağlıklı bir bayram diliyorum.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?